Ad-Soyad :
Telefon :
E-Posta :
Acil Eylem sms ağına katılmak için
lütfen formu doldurun.
Vicdani retçi İnan Süver serbest bırakıldı

12 Ekim’de, vicdani retçi İnan Süver, duruşma öncesi gözaltında geçirdiği sürenin cezasından düşürülmesi sonucu İstanbul’daki cezaevinden serbest bırakıldı. Vicdani retçi İnan Süver, duruşma öncesi gözaltında geçirdiği sürenin cezasından düşürülmesi sonucu 12 Ekim’de Silivri Cezaevi’nden serbest bırakıldı. Avukatı,zorunlu askerlik görevini yerine getirmeyi reddetmesi nedeniyle verilen bir diğer hükmün devam etmekte olduğunu belirtti. Askerlik görevini yerine getirmeyi reddetmesi nedeniyle mahkum olan ve Nisan devamı..


Çerkez asıllı Türkiyeli aktiviste koruma sağlandı

Çerkez asıllı Türkiyeli aktivist Enes Kuban Kural’la ilgili başlattığımız Acil Eylem sonucunda ve talebimiz doğrultusunda kendisine İstanbul Valiliği tarafından bir koruma tahsis edildi. Enes Kuban Kural, 15 Mayıs’ta ofisinden evine dönerken ölüm tehdidi almıştı. Kafkasya Forumu üyesi olan Kural, Rusya’nın Güneybatısındaki Soçi kentinde gerçekleşecek olan Kış Olimpiyatları'na karşı aktif olarak kampanya yürütüyordu. Kafkasya Forumu, birleşik ve bağımsız Kafkasya oluşturulması amacına yönelik devamı..


Kentucky yargıcı ölüm cezasını durdurdu

Kentucky eyaletinde yerel bir yargıç, ABD Kentucky Eyalet Hapisanesi’nde yirmi yıldan fazla ölüm hücresinde kaldıktan sonra zehirli iğneyle 16 Eylül’de hayatına son verilmesi beklenen 53 yaşında Afrikalı-Amerikalı Gregory Wilson’un ölüm cezasının infazını engelledi. Franklin ilçesi bölge hâkimi Phillip Shepherd 10 Eylül’de, Kentucky’nin bir infaz gerçekleştirmek için idari düzenlemeler çerçevesinde “en az iki önemli hukuk sorusu” olduğu görüşünü vererek infazı erteleme kararı devamı..


Tayvan beş yıl içinde ilk kez idam cezasını uyguladı

Uluslararası Af Örgütü, Tayvan yetkilileri tarafından gerçekleştirilen 4 tutuklunun infazını kınadı. Olay, Aralık 2005’ten beri gerçekleşen ilk vaka. Chang Chun-hung, Hung Chen-yao, Ko Shih-ming ve Chang Wen-wei Taipei, Tainan ve Taichun hapishanelerinde 30 Nisan günü idam edildiler. İnfazlar, Adalet Bakanı Tseng Yung-fu’nun en büyük amacının idam cezasını kaldırmak olduğunu söylediği iddia edilmesinden sadece 2 hafta sonra gerçekleşti. “Bu infazlar ülkenin insan hakları kaydına gölge devamı..