Ad-Soyad :
Telefon :
E-Posta :
Acil Eylem sms ağına katılmak için
lütfen formu doldurun.
Açlık grevindeki mahkumların tıbbi bakıma erişimi engelleniyor

 

Bazıları 12 Eylül’den bu yana olmak üzere ülke çapındaki cezaevlerinde yüzlerce mahkum açlık grevi yapıyor. Avukatlar Uluslararası Af Örgütü’ne, cezaevi yetkililerinin grevdeki birçok mahkumun tıbbi bakıma erişimini engellediklerini ve sağlıklarını daha çok tehlikeye attıklarını belirtti.

12 Eylül’de yedi cezaevinde yaklaşık 60 mahkum açlık grevine başladı. Açlık grevleri PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesine uzun süredir izin verilmemesini protesto etmek ve ana dilde eğitim hakkı talebi ile başlamıştı. Eylül ayından beri açlık grevleri yayıldı. Adalet Bakanlığı’na göre 2 Kasım itibarıyla 67 cezaevinde toplam 682 mahkum açlık grevine katılmış bulunuyor.

Açlık grevindeki mahkumları temsil eden avukatlar Uluslararası Af Örgütü’ne, cezaevi doktorlarının grevdeki mahkumların tansiyonlarını ölçmeyi ve sağlık muayenelerini yapmayı düzenli olarak reddettiklerini belirtti. Avukatlar, bazı mahkumların avukatlar tarafından cezaevine getirilen ve hayati önem taşıyan vitaminlere erişiminin de engellendiğini iletti. Sincan F Tipi Cezaevi’ndeki bir mahkumun, hareket kabiliyetindeki ciddi problemlere ve seyahat etmemesi gerektiğini belirten doktor raporuna rağmen mahkeme celsesi için [gidiş dönüş] 36 saat boyunca seyahat ettirildiği iddia ediliyor.

Uluslararası Af Örgütü, Silivri ve Şakran cezaevlerinde açlık grevinde olan mahkumların hücre hapsine konmaları ve Tekirdağ Cezaevi’ndeki gardiyanların açlık grevine katıldıkları için mahkumlara kötü muamelede bulunduğu konusundaki haberlerden de endişe duymaktadır. 

Lütfen hemen Türkçe veya kendi dilinizde yazın:

 

n     Yetkililere, açlık grevlerinin barışçıl bir protesto şekli olduğunu ve Türkiye yetkililerinin, bu yöntemle protesto etme hakkı dahil olmak üzere, mahkumların ifade özgürlüğü hakkına saygı duyma yükümlülüğü bulunduğunu hatırlatın;

n     Yetkilileri, açlık grevindeki mahkumların nitelikli sağlık görevlilerine ve tıbbi değerlendirme, öneri ve bunlara bağlı olarak mahkumların gönüllü olarak kabul edecekleri tedavilere erişimini sağlamaya; ve  grevdeki mahkumların avukatları ve aileleri tarafından temin edilen vitaminlere erişiminin gerekçesiz sınırlandırılmadığını garanti etmeye çağırın;

n      Yetkililerden, açlık grevindeki mahkumlara yönelik cezalandırıcı tedbirler alınmamasını ve işkence ve benzeri kötü muamele yasağının sürdürülmesini garanti etmesini; ve Silivri, Şakran ve Tekirdağ cezaevlerindeki mahkumların kötü muamele gördükleri ya da açlık grevine katıldıkları için cezalandırıldıkları iddialarını hızlı, derinlemesine, bağımsız ve etkili bir şekilde soruşturmasını talep edin.

 

MEKTUPLARINIZI 21 ARALIK 2012 TARİHİNE KADAR AŞAĞIDAKİ MAKAMLARA YOLLAYIN:


Adalet Bakanlığı

Sadullah Ergin

Adalet Bakanı

Adalet Bakanlığı

06659 Ankara, Turkey

Fax: +90 312 417 71 13 (keep trying)

Email: sadullahergin@adalet.gov.tr

Hitap: Sayın Bakan

 

İnsan Hakları İnceleme Komisyonu

Ayhan Sefer Üstün

Commission Chairperson

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, Bakanlıklar, 06543 Ankara

Fax: +90 312 420 53 94

Email: insanhaklari@tbmm.gov.tr

Hitap: Sayın Üstün

               

 

 

ACİL EYLEM

AÇLIK GREVİNDEKİ MAHKUMLARIN TIBBİ BAKIMA ERİŞİMİ ENGELLENİYOR

EK BİLGİ

Türkiye’de mahkumların açlık grevi yapması tekrar tekrar uygulanan bir protesto biçimidir. 20 Ekim 2000 tarihinde 1200’den fazla mahkum açlık grevine başlamştı.Buu açlık grevi, mahkumların 60 kadar mahkumu barındıran koğuşlar yerine küçük hücrelere yerleştirileceği yeni cezaevlerine taşınmaları planını protesto etmek içindi. Mahkumlar böylelikle daha çok saldırı veya işkence tehditi altında olmaktan endişe duyuyorlardı. 19 Aralık’ta baskınlar başladığında 200 kadar mahkum halen açlık grevi yapmaktaydı ve bir çoğunun ölmeye yakın olduğu söylenmekteydi. Türkiye yetkilileri güç kullanarak ‘’hayata dönüş’’ olarak adlandırdıkları operasyonla açlık grevlerini sonlandırmak için müdahale etti. 20 cezaevine yapılan baskında, bu operasyon 30 mahkumun ve iki askerin ölmesine sebep oldu. Adalet Bakanlığı’nın “en az 16 mahkum öldü, çoğu kendini ateşe verdi” diye söylediği belirtilmişti. Diğer mahkumların nasıl öldüğü söylenmemişti.

Açlık grevleri, bazılarının mahkum olmadığı onlarca insanın, yaşam haklarını talep etmek için İki sene devam etti.

Uluslararası Af Örgütü açlık grevlerini desteklemez, aynı zamanda açlık grevi yapanları bu protesto biçimini sonlandırmaya ikna etmeye çalışmaz. Örgüt açlık grevi yapanların herhangi bir şekilde cezalandırılmalarına ve açlık grevinin sonlandırılması için baskı uygulama girişimlerine karşı çıkar. Bu önlemler mahkumların ifade özgürlüğü haklarını ihlal etmek, ve zalim, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele etmek veya cezalandırmak anlamına gelir. Yetkililer mahkumların yaşam ve sağlık haklarını korumakla yükümlüdür ve diğer mahkumlar gibi açlık grevi yapanların da nitelikli sağlık görevlilerine ve ihtiyaç duydukları her türlü tıbbi değerlendirmeye,  bu değerlendirmelere dayanan tıbbi tavsiyeler ve gönüllü olarak kabul ettikleri tedaviye yeterli erişimlerini sağlamalıdır.

İsimler: Türkiye’deki takriben 700 açlık grevi yapan mahkumlar

Cinsiyet: Her ikisi

 


 

UA: 329/12 Index: EUR 44/022/2012 Issue Date: 9 November 2012