Ad-Soyad :
Telefon :
E-Posta :
Acil Eylem sms ağına katılmak için
lütfen formu doldurun.


İki mahkum her an infaz edilme riskiyle karşı karşıya

Nijerya’nın güney batısında, Edo Eyaleti’nin Benin Şehri’nde infaz sırasındaki iki mahkum, infaz kararlarının Ekim başında hükümet tarafından onaylanması sebebiyle, her an infaz edilme tehlikesiyle karşı karşıya.  Davaları infaz kararının kalması yönünde devam etmektedir.


Ekim ayı başında, Edo Eyaleti hükümeti iki mahkumun (aileleri infaz kararıyla ilgili resmi olarak bilgilendirilmediği için kimlikleri henüz açıklanmamıştır) infaz kararlarını, Benin şehri Cezaevi’ndeki infaz sırasınındaki mahkumların “yönetilemez hale gelişi” sebebiyle onaylamıştır. Edo Eyaleti Başsavcısı ve Yargı Komiseri Osagie Obayuwana’ya gore, Benin Şehri’ndeki Oko Cezaevi’nde infaz sırasındaki mahkumların cezaevinden kaçma girişiminde bulunmaları sebebiyle hükümet iki mahkumun infaz kararını imzaladı.

2010 Mart ayında, Lagos’ta Yasal Savunma ve Asistanlık Projesi (LEDAP) – bir Nijerya STK’sı – infaz kararları imzalanan iki mahkumun da bulunduğu infaz sırasındaki 826 mahkum adına bir yerel hukuk davası açtılar. Federal Yüksek Mahkemesi, infaz kararlarının geri alınmasına karar verdi ancak daha sonra bu karar geri alındı. Temyiz mahkemesi’nde Federal Yüksek Mahkeme’nin kararına yapılan itiraz beklemededir. 19 Ekim’de, LEDAP Federal Yüksek Mahkemesi’ne, infaz kararları onaylanan iki mahkumla ilgili bir dava daha açtı; bu dava da henüz sonuçlanmadı.

İki mahkum, 1996 Ocak ve Haziran aylarında, cinayetle suçlanarak, asılarak infaz edilme cezası almışlardır ve bu zamandan beri infaz sırasındalardır. Nijerya Ceza Yasası’na gore, cinayet suçları için ölüm cezası verilmektedir.

Lütfen İngilizce veya kendi dilinizde mektup yazın:
 Edo Eyaleti hükümetini ve Nijerya Cezaevi Servisini, infazları, hukuksal veya başka herhangi uygun bir yolla  bir an once durdurmaya çağırın;
 Onları, Temyiz Mahkemesi’nde ve Federal Yüksek Mahkemesi’nde devam eden davalara saygı göstererek, bu davalar devam ederken herhangi bir infaz gerçekleştirmemeye çağırın;
 Hükümeti, bir an önce, ,ölüm cezasını kaldırmak hedefiyle cezaları ertelemeleri ve hapis cezasına çevirmeleri konusunda uyarın;
 Hükümeti, Nijerya Hükümeti’nin aldığı ölüm cezasının ertelenmesi federal kararına saygı göstermeye çağırın.

LÜTFEN MEKTUPLARINIZI 6 ARALIKTAN ÖNCE AŞAĞIDAKİ MAKAMLARA GÖNDERİN:

Edo Eyaleti Hükümeti
Adams Aliyu Oshiomhole
Office of the Governor
Government House Complex,
Denis Osadebe Avenue,
Benn City, Edo State
PMB 1081, Nigeria
Email: governor@edostate.gov.ng
Facebook: https://www.facebook.com/#!/fansofoshiomhole?fref=ts

Başsavcı ve Yargı Komiseri
Obayuwana, SAN
Ministry of Justice
Edo State Government House
Benin City, Edo State
Nigeria 
Email: o.obayuwana@edostate.gov.ng


Genel Denetçi
Nigeria Prisons Service
Zakari Ohinoyi Ibrahim
Bill Clinton Drive
Airport Road, Abuja
Nigeria
Email: info@prisons.gov.ng


İki mahkum her an infaz edilme riskiyle karşı karşıya
EK BİLGİ
Nijerya’da bilinen son infazlar 2006’da Nijerya’nın kuzeyindeki Kano Eyaleti’nde ölüm cezasına mahkum edilen yedi adamın Kaduna, Jos ve Enugu Cezaevlerinde asılmalarıyla gerçekleştirildi. Federal Başsavcılık Ofisi ve Adalet Bakanlığı 2011’in Ekim ayında, Nijerya’da gerçekleştirilecek infazların ertelendiği kararını çıkardı ancak kararın gönüllü olduğunu belirtti.

Benin Şehir Cezaevi yetkilileri, mahkumları ve ailelerini, planlanan infazlarla ilgili resmi olarak henüz bilgilendirmedi. Uluslararası insan hakları standartlarına gore mahkumlara ve aile üyelerine infazın gerçekleştirileceği yer ve zamanla ilgili önceden bilgilendirme yapması gerekirken, bunu yapmayı, kendilerini olaya hazırlama fırsatları olmayacağından psikolojik olarak daha az acı çekeceklerine inandıklarını belirterek reddetmektedirler.

İnfazların gerçekleştirilmesine yönelik son  girişim  2011 Haziran ayında eyalet yönetimlerinin tüm ölüm cezası verilen davaların yeniden görüleceği ve ülke cezaevlerindeki doluluğu azaltmak için infazların gerçekleştirileceği şeklindeydi.

2011’in sonunda, Nijerya’da kadınlar ve genç suçlular da dahil en az 920 kişi infaz sırasındaydı. İnfaz sırasındaki mahkumların çoğu açıkça adil olmayan yargılamalar sonucu ölüm cezasına mahkum edilmişler, bazıları on yıldan fazla henüz yargılama süreçleri bile başlamadan cezaevlerinde beklemişlerdir. Temel ithamlar şüpheler barındırmaka olup infaz sırasındaki mahkumların adil yargılanma ve itiraz etme hakları sürekli olarak ihlal edilmektedir. Kişilerin yasal haklarının ihlali genellikle tutuklanma anında başlamaktadır. Polis, suçun  tarafsız ve eksiksiz soruşturmasını yapmak yerine,  itiraf alabilmek için rutin olarak işkence ve başka kötü muameleler uygulamaktadır, Sonuç olarak, infaz sırasındaki mahkumların çoğu, itiraflara dayanılarak alınan kararlarla ölüm cezasına mahkum edilmiştir; bir çoğu da hukuka aykırı bir şekilde gözaltına alınmıştır. İnfaz sırasındaki bir çok mahkum, davalarının sonuçlanması için beş ila on yıl arasında beklemiş, bazılarının yasal temsilciye sahip olma hakkı ihlal edilmiştir. Nijerya Ceza Sistemi’ndeki bu kaosta, dava dosyaları kaybolduğu için ya da onların hayatları için çalışmak üzere onları temsil edecek bir avukatları olmadığı için infaz sırasındaki diğer bazı mahkumların temyize gitmeleri mümkün olamamaktadır.

İnfazlar hem batı Afrika’da hem bölgesel olarak gelişen ölüm cezasının azaltılmasına yönelik eğilimlerle ciddi bir tezat oluşturmaktadır. 2000’den beri, batı Afrika’da Cote d’Ivoire, Senegal ve Togo, aynı zamanda Burundi, Gabon ve Rwanda, bütün suç türleri için ölüm cezası kaldırılmıştır. Sadece 2012’de, Ghana hükümeti  Anayasa İnceleme Komisyonunun yeni Anayasa’da ölüm cezasının kaldırılmasına yönelik kararını kabul etmiş, Benin, ölüm cezasının kaldırılmasını hedefleyen  Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşmeye Ek İkinci İhtiyari Protokol’ü  onaylayan dünyada 75inci, Afrika’da 10uncu devlet olmuştur. Eylül ayında, Madagaskar, ICCPR-OP2’yi imzalamıştır.
Nijerya’da 2004 Ölüm Cezası Üzerine Ulusal Çalışma Grubu ve 2007 Adaletin İdaresi Üzerine Başkanlık Komisyonu, Nijerya Ceza Sistemi’nin adil yargılamaları garanti altına alamadığının altını çizmiş ve ölüm cezalarının ertelenmesi çağrısında bulunmuştur.

2008’de, Afrika İnsan ve Halklar Hakları Komisyonu (Afriika Komisyonu) ölüm cezası üzerine ikinci kararını almış ve Nijerya gibi  Afrika İnsan ve Halkların Hakları Şartı’na taraf ülkeleri ölüm cezasının kaldırılması hedefiyle mevcut infaz kararlarını ertelemeye ve ICCPR-OP2’yi imzalamaya çağırmıştır.