Ad-Soyad :
Telefon :
E-Posta :
Acil Eylem sms ağına katılmak için
lütfen formu doldurun.


Salvadorlu kadın kötü muamelelere maruz kalıyor

Salvadorlu “Mery”nin yasal hukuk danışmanına ve acilen ihtiyaç duyduğu tıbbi bakıma erişimi engelleniyor. Zalimce, insanlık dışı ve onur kırıcı muamelelere ve cezalandırmalara maruz kalıyor.

El Salvador’da kürtaj her koşulda yasaklandı ve suç haline getirildi. Şubat 2012’de, “Mery” (27) sekiz haftalık hamileliğini sona erdirmek için ilaç kullanarak gizlice kürtaj oldu. İlaç aldıktan sonra bir takım anormal semptomlar yaşadığı için endişelenerek tıbbi yardım almak istedi. Tıbbi yardım aldığı hastanede bazı çalışanlar “Mery”i polise ihbar etti ve “Mery” derhal gözaltına alındı. Yüksek stress altında ve panik halindeydi. Fiziksel ve ruhsal durumuna rağmen sedyeye kelepçelenerek polis gözetiminde tutuldu.
“Mery”nin ruhsal sağlığı çok hassas durumdadır ve giderek kötüleşmektedir. 28 Ağustos’ta “Mery” kürtaj yaptırmaktan iki yıl hapis cezasına mahkum edildi. Yargıç, “Mery”nin cezasını, psikolojik yardım ve destek alamayacağı cezaevinde geçirmesi konusunda ısrarlı davrandı.
San Salvador’un Llopango şehrindeki Kadın Rehabilitasyon Merkezi’nde kalırken, 3 Eylül’de “Mery” paslı bir çiviyle bileklerini keserek intihar girişiminde bulundu. Ardından, hala kelepçeli ve 24 saat polis gözetiminde tutulduğu Arce Hastanesi’nin Psikiyatri bölümüne nakledildi. Bazı güvenlik görevlileri ona “katil” diyerek küçük düşürücü davranışlarda bulundular. Onlar ve diğer devlet yetkilileri, “Mery”nin yasal hukuk danışmanına ve psikolojik desteğe erişimini engellemeye çalışmaktalar. Sürekli kelepçeli tutulmak da Mery’nin ruhsal sağlığı üstünde negatif etki yapıyor ve fiziksel sağlığı da kötüye gidiyor.
“Mery”nin davası ve gerçek adı yetkililer tarafından biliniyor.
 
Lütfen İspanyolca veya kendi dilinizde mektup yazın:
 Yetkilileri “Mery”i derhal ve koşulsuz serbest bırakmaları konusunda uyarın;
 Yetkilileri, “Mery”’nin yasal hukuk danışmanına, psikolojik ve tıbbi bakıma erişimini engellemeye yönelik her türlü kötü muameleyi engellemeye, ve derhal kelepçelerinin çıkarılmasına çağırın;
 Yetkilileri kürtajı her koşulda suç olmaktan çıkarmaları için uyarın.
 
LÜTFEN MEKTUPLARINIZI 6 ARALIK 2012’DEN ÖNCE AŞAĞIDAKİ MAKAMLARA GÖNDERİN:
 
Adalet ve Kamu Güvenliği Bakanı
Gen. David Munguía Payés
Ministerio de Justicia y Seguridad Pública, Alameda Juan Pablo II y 17 Av. Norte
San Salvador, El Salvador
Fax: +503 2281 5959
Hitap: Sayın Bakan
 
Sosyal Güvenlik Direktörü
Dr. Leonel Flores
Director General del Instituto Salvadoreño del Seguro Social
Alameda Juan Pablo II y 39 Avenida Norte, Edificio El Salvador, San Salvador, El Salvador
Fax: +503 22 61 14 36 (say "tono de fax")
Email: comunicaciones@isss.gob.sv
Hitap: Sayın Dr Flores
 
Ve kopyalarını
Tedavi edici, Etik ve Öjenik Kürtajın suç sayılmaması için Vatandaşlar Topluluğu
Agrupación Ciudadana por la Despenalización del aborto terapéutico, ético y eugenésico
Fax: +503 2226 0356 (say “tono de fax”)
Email:mailto:agrupacionporladespenalizacion@gmail.com agrupacionporladespenalizacion@gmail.com
 
Also send copies to diplomatic representatives accredited to your country. Please insert local diplomatic addresses below:
Name Address 1 Address 2 Address 3 Fax Fax number Email Email address Salutation Salutation
Please check with your section office if sending appeals after the above date.
 
ACİL EYLEM
 
EL SALVADORLU KADIN KÖTÜ MUAMELELERE MARUZ KALIYOR
 
EK BİLGİ
Cinsellik ve üreme hakları uluslararası insan hakları belgelerinde, bölgesel standartlarda, ulusal anayasalarda ve diğer insan hakları standartlarında tanınmış insan haklarıdır. Cinsellik ve üreme haklarının kullanılması, fiziksel ve ruhsal bütünlükle ilgili, yaşama hakkı, kişinin özgürlüğü ve güvenliği gibi, işkenceden ve her türlü zalimce, insanlık dışı ve onur kırıcı muamelelere maruz kalmama hakkı, özel hayatın gizliliğine ve aile hayatına saygı, aynı zamanda ifade ve düşünce özgürlüğü, ayrımcılığa maruz kalmama haklarının da korunmasını gerektirir. Tüm bu haklar, cinsellik ve üreme haklarını destekleyen prensipleri doğrular – kişinin fiziksel ve ruhsal bütünlüğü, otonomisi, ve cinsiyet, ırk, milliyet, cinsel yönelim, engellilik ya da sosyoekonomik durumlar üzerinden ayrımcılık yapmama ilkesi.
Cinsellik ve üreme hakları her kişinin insan haklarının korunmasında temel niteliktedir. Bu haklara saygı, insan onurunun ve fiziksel, duygusal, ruhsal ve sosyal refahının sağlanması için esastır. Bu hakların sağlanması hayatı ve kişisel ilişkileri zenginleştirir, cinsiyet eşitliğinin kurulmasına ve güçlendirilmesine yardımcı olur. Herkes cinsellik ve üreme haklarını herhangi bir baskı, ayrımcılık ve şiddete maruz kalmadan kullanabilmelidir.
Haziran 2011’de BM Kadına Yönelik Şiddet üzerine Özel Uzmanı, El Salvador’da kadına yönelik şiddet olayları ile ilgili derin endişeleri olduğunu belirtmiştir ve hükümeti bu tür suçların soruşturulmasında, kovuşturulmasında ve telafisinde harekete geçmeyerek cinsiyet temelli şiddetin cezasız kalmasına sebep olduğu için uyarmıştır.
BM Özel Uzmanı’nın raporunda hükümet, her koşulda, kadının ya da kızın hayatı veya sağlığı tehlikede ise ya da kişi tecavüze uğramış olsa bile, kürtajı yasaklayan yasayı kaldırmaya çağırıldı
 
İsim: “Mery” (gerçek isim yetkililer tarafından bilinmektedir)
Cinsiyet k/e: k
 
UA: 316/12 Index: AMR 29/007/2012 Issue Date: 25 October 2012