Ad-Soyad :
Telefon :
E-Posta :
Acil Eylem sms ağına katılmak için
lütfen formu doldurun.


İnsan hakları avukatı açlık grevinde

İranlı insan hakları avukatı Nasrin Sotoudeh, defalarca yapığı ailesiyle yüzyüze görüşme taleplerinin yetkililer tarafından reddedilmesini protesto etmek amacıyla  17 Ekim sabahından beri açlık grevinde. Nasrin Sotoudeh bir düşünce mahkumudur  ve derhal koşulsuz serbest bırakılmalıdır.
 
 
Tahran’daki Evin Cezaevi’nde insan hakları adına yürüttüğü faaliyetleri sebebiyle aldığı altı yıllık hapis cezasını yatmakta olan düşünce mahkumu Nasrin Sotoudeh’e  13 yaşındaki kızıyla ve 5 yaşındaki oğluyla yüz yüze görüşme izni verilmiyor. Yetkililerin Nasrin Sotoudeh’in  bir kağıt parçasına yaklaşmakta olan mahkemesi için savunmasını yazdığını farketmesinin ardından, son üç aydır, aile ziyaretleri bir kabinde (cam ekranın arkasından) yapılmak üzere sınırlandırılmış bulunuyor. Son bir yıldan beri telefon görüşmesi yapmasına da izin verilmemektedir..
 
 
Daha önceki açlık grevleri sebebiyle zaten kötüleşmiş olan sağlık durumu daha da kötüye gitmektedir. 22 Ekim’de Evin Cezaevi Kliniği’ne nakledilmiştir. Ancak, Nasrin Sotoudeh’in ailesine, yetkililerin ailesi üzerindeki baskısı, özellikle de 13 yaşındaki kızı üzerindeki seyahat yasağı kaldırılmadıkça açlık grevine devam edeceğini söylediği belirtilmiştir. Temmuz ayında, Nasrin Sotoudeh’in eşi Reza Khandan ve kızı, seyahat etmelerinin yasaklandığını belirten ve haklarında açılan davanın sonucu olduğu görülen bir mahkeme kararı aldılar. Reza Khandan, Ocak 2011’de eşinin avukatlığını yaptığı gerekçesiyle Evin Cezaevi’nde bir gece gözaltına alınmak gibi çeşitli tacizlere maruz kalmaktadır.
 
 
Lütfen Farsça, Arapça, İngilizce veya kendi dilinizde mektup yazın:
 
Yetkilileri, avukat olarak yürüttüğü faaliyetlerinin de dahil olduğu, ifade ve örgütlenme özgürlüğü haklarını barışçıl bir biçimde kullandığı için mahkum edilen Nasrin Sotoudeh’i derhal ve koşulsuz serbest bırakmaya çağırın;
 
İran yetkililerini, Nasrin Sotoudeh’in bir an önce, çocuklarının onunla fiziksel iletişim de kurabildiği düzenli görüşmeler yapmasına izin verilmesi de dahil olmak üzere, ailesiyle ve avukatıyla düzenli iletişiminin sağlanması için uyarın;
 
Mahkumların ailelerinin, sadece kamusal faaliyetlerini durdurmak amacıyla tutuklanmasının ve taciz edilmesinin, ifade özgürlüğünü onaylayan Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’ne taraf bir ülke olan İran’ın yükümlülüklerine aykırı olduğunu ve bir misilleme anlamına geldiğini hatırlatın.
 
 
LÜTFEN MEKTUPLARINIZI 7 ARALIK’TAN ÖNCE AŞAĞIDAKİ MAKAMLARA GÖNDERİNİZ:
 
 
İslam Cumhuriyeti Lideri
 
Ayatollah Sayed ‘Ali Khamenei
 
The Office of the Supreme Leader
 
Islamic Republic Street – End of Shahid 
 
Keshvar Doust Street
 
Tehran, Islamic Republic of Iran
 
Email: info_leader@leader.ir
 
Hitap: Sayın Başbakan
 
 
 
 
Yargı Başkanı
 
Ayatollah Sadegh Larijani
 
[care of] Public relations Office
 
Number 4, 2 Azizi Street
 
Vali Asr Ave, above Pasteur Street 
intersection
 
Tehran, Islamic Republic of Iran
 
Email: info@dadiran.ir (Subject line: FAO 
 
Ayatollah Sadegh Larijani) or 
 
info_leader@leader.ir
 
Hitap: Sayın Başkan
 
 
 
 
 
Ve kopyalarını
 
İnsan Hakları Yüksek Konseyi Genel Sekreteri
 
Mohammad Javad Larijani
 
High Council for Human Rights 
 
[Care of] Office of the Head of the Judiciary, 
 
Pasteur St., Vali Asr Ave. south of Serah-e 
 
Jomhouri, Tehran 1316814737, 
 
Islamic Republic of Iran
 
Email: info@humanrights-iran.ir
 
(subject line: FAO Mohammad Javad Larijani)
 
Hitap: Sayın Genel Sekreter 
 
 
ACİL EYLEM
 
İNSAN HAKLARI AVUKATI AÇLIK GREVİNDE
 
 
EK BİLGİ
 
 
9 Ocak 2011’de, Nasrin Sotoudeh, Nobel Barış Ödülü Sahibi Shirin Ebadi tarafından kurulan bir organizasyon olan İnsan Hakları Savunucuları Merkezi (CHRD) üyesi olmak da dahil, sistem karşıtı propaganda yapmaktan ve milli güvenliğe  aykırı hareket etmekten Devrim Mahkemesi’nin 26. Şubesi tarafından 11 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Nasrin Sotoudeh’in cezası, yaptığı itiraz üzerine Temyiz Mahkemesi 54. Şubesi tarafından altı yıla indirildi. CHRD üyeliği de dahil, kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddetti. Ayrıca, itiraz üzerine 20 yıldan indirilmiş olmakla beraber, 10 yıl boyunca avukatlık yapması ve seyahat etmesi de yasaklandı. Devlet tarafından belirlenmiş kıyafet kuralları kapsamında zorunlu olan baş örtüsünü takmadığı gerekçesiyle de cezalandırıldı. Nasrin Sotoudeh, 4 Eylül 2010’da tutuklanmasından beri uzun surely hücre hapsinde de tutularak Evin Cezaevi’nde gözlatında tutuluyor. Tutukluluğunu  ve cezaevi koşullarını protesto etmek için başladığı üç açlık grevleri sebebiyle sağlığı da kötü durumdadur. Açlık grevleri sırasında, üç günlük “kuru” açlık grevleri (yemeğe ek olarak su da içmemek) de gerçekleştirmiştir.
 
 
Nasrin Sotoudeh’in ailesi, onun lehine düzenledikleri kampanyaları durdurmaları için yetkililerden baskı görmektedir. Nasrin Sotoudeh’in eşi Reza Khandan, 16 Ocak 2011’de Tahran savcısının ofisine çağırılmasının ardından gece boyu Evin Cezaevi’nde tutuldu. Gözleri bağlı şekilde sorgulanarak,söyled iki cümleyi yazması istendi.  Ona, s eşinin gözaltı koşullarıyla ilgili şikayetlerini dile getirensavcılığa yazdığı ve yayınlanmamış mektubu nedeniyle, “yalan haber yayınlamak” ve “kamuoyunu etkilemek”le suçlandığı belirtildi. 17 Ocak’ta, 500 milyon İran riyali para cezasıyla cezalandırılarak serbest bırakıldı.
 
 
İran’da 2009 seçimi sonrası karışıklık ortamının ardından, yetkililer, insan hakları savunucularına ve aktivistlere karşı önlemler almaya başladı. Bu kısıtlamaların mağdurları arasında avukatlar da yer alıyordu. Nasrin Sotoudeh’in dışında, CHRD’nin kurucu üyelerinden Abdolfattah Soltani, Haziran 2012’de Tahran Temyiz Mahkemesi tarafından,18 yıldan 13 yıla indirilen hapis cezasına mahkum edildi. Şu anda cezasını, yine CHRD’nin üyesi olmaktan ve hükümeti devirmeye çalışmaktan, yabancı basına röportajlar vererek sistem karşıtı propaganda yapmaktan dokuz yıl hapis cezası alan CHRD’nin bir diğer üyesi Mohammad Ali Dadkhah ile birlikte Evin Cezaevi’nde geçiriyor. Onun da 10 yıl boyunca avukatlık ve öğretmenlik yapması yasak.
 
 
BM Avukatların Rolüne Dair Temel Prensipler’e göre  avukatların “yıldırma, engelleme, taciz veya uygunsuz müdahele olmaksızın” görevlerini yerine getirmeleri sağlanmalıdır. Buna ek olarak, avukatların, hukuksal konularda ve yargının işleyişi, insan haklarının korunması ve sağlanması konularında kamusal tartışmalara katılmak da dahil olmak üzere, ICCPR’nin 19. Maddesi’nde korunan ifade özgürlüğüne sahip oldukları belirtilir.
 
 
Uluslararası Af Örgütü Hollanda Şubesi’nin Nasrin Sotoudeh ile ilgili başlattığı kampanya için: http://www.4weeksforfreedom.nl/
 
 
İsimler: : Nasrin Sotoudeh (f), Reza Khandan (m)
 
Cinsiyet k/e: ikisi de
 
 
Further information on UA: 197/10 Index: MDE 13/067/2012 Issue Tarih: 26 Ekim 2012