Ad-Soyad :
Telefon :
E-Posta :
Acil Eylem sms ağına katılmak için
lütfen formu doldurun.
İranlı her an infaz edilme riskiyle karşı karşıya

Bir market çalışanı olan Saeed Sedeghi’ye İran’da bir uyuşturucu suçu sebebiyle verilen ölüm cezasının infazı 13 Ekim’e ertelenmişti. Ancak, şu anda infazın ertelendiğine ya da gerçekleştirildiğine dair net bilgi bulunmamaktadır. Saeed Sedeghi’nin her an infaz edilebileceğinden korkuluyor.


Saeed Sedeghi 10 Ekim’de Iran’ın Karaj şehrindeki Ghesel Hesar Cezaevi’nden Tahran’daki Evin Cezaevi’ne hücre hapsine gönderildi. Naklinden önce, ailesine infazının diğer 10 kişiyle birlikte 11 Ekim’de gerçekleştirilebileceğini söylediği belirtildi. 11 Ekim’de, Evin Cezaevi’nin önünde bekleyen Saeed Sedeghi’nin ailesine, cezaevi yetkilileri tarafından infazların 13 Ekim’e ertelendiği, infazlardan hiç birinin gerçekleştirilmediği bildirildi. Ancak, aile tarafından Sedeghi’nin durumu hakkında tekrar tekrar sorulan sorular hem Ghezel hem de Evin Cezaevi yetkilileri tarafından cevapsız bırakıldı.


Saeed Sedeghi’nin kardeşi Majid Sedeghi de 11 Ekim’de BBC Farsça’ya ve Voice of America’ya Saeed Sedeghi hakıkında röportaj vermesinin ardından tutuklandı. Sivil giyimli güvenlik görevlileri tarafından tutuklanmasının ardından ailesi Majid Sedeghi’nin durumu hakkında ilk aşamada bilgiye ulaşamazken, daha sonra Evin Cezaevi’nde tutulduğunu öğrendi. Majid Sedeghi 15 Ekim’de serbest bırakıldı.


Lütfen Farsça, Arapça, İngilizce veya kendi dilinizde mektup yazın:

İran yetkililerini Saeed Sedeghi’nin infazını gerçekleştirmemeleri ve onun ve onun gibi infaz sırasında bekleyen diğer tutukluların ölüm cezalarını hafifletmeleri konusunda uyarın;

Onları Saeed Sedeghi’nin ve 13 Ekim’de infazlarının gerçekleştirilmesi planlanan diğer mahkumların nerede ve ne durumda oldukları konusunda bilgi vermeye ve hiç birinin işkence ve herhangi kötü muameleye maruz kalmamalarının güvence altına alınmasını sağlamaya çağırın;

Yetkililerin, yasal olmayan uyuşturucuların üretimi ve tedariğiyle ilgili suçlarla yargılanan kişileri cezalandırma hakkına sahip olduğunu kabul ederek, uyuşturucuyla ilişkili suçların, uluslararası hukuk tarafından sınırlandırılmış olması gereken ölüm cezası gerektirecek en ağır suçlar sınıflamasına giremeyeceğine dikkat çekin.


LÜTFEN MEKTUPLARINIZI 30 KASIM’DAN ÖNCE AŞAĞIDAKİ ADRESLERE GÖNDERİN: 

İslam Cumhuriyeti lideri

Ayatollah Sayed ‘Ali Khamenei

The Office of the Supreme Leader

Islamic Republic Street – End of Shahid 

Keshvar Doust Street, Tehran, Islamic 

Republic of Iran

Email: info_leader@leader.ir

Twitter: "#Iran leader @khamenei_ir: halt 

execution of Saeed Sedeghi”. Use the 

hashtag: #saeedsedeghi 

Hitap: Sayın BaşbakanYargı Başkanı

Ayatollah Sadegh Larijani

[care of] Public relations Office

Number 4, 2 Azizi Street

Vali Asr Ave, above Pasteur Street intersection

Tehran, Islamic Republic of Iran

Email: info@dadiran.ir (Subject line: FAO 

Ayatollah Sadegh Larijani) or 

info_leader@leader.ir

Hitap: Sayın Yargı BaşkanıAnd copies to:

İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Genel Sekreteri

Mohammad Javad Larijani

High Council for Human Rights 

[Care of] Office of the Head of the Judiciary, 

Pasteur St., Vali Asr Ave. south of Serah-e 

Jomhouri, Tehran 1316814737, Islamic 

Republic of Iran

Email: info@humanrights-iran.ir

(subject line: FAO Mohammad Javad 
Larijani 

Also send copies to diplomatic representatives accredited to your country. 

Please insert local diplomatic addresses below:

Name Address 1 Address 2 Address 3 Fax Fax number Email Email address Salutation Salutation


Please check with your section office if sending appeals after the above date. This is the first update of UA: 165/12. Further information: http://www.amnesty.org/en/library/info/MDE13/035/2012/enACİL EYLEM

İRANLI HER AN İNFAZ EDİLME RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA


EK BİLGİ

Saeed Sedeghi üç kişiyle beraber 29 Kasım 2011’de sentetik uyuşturucu methamphetamine bulundurmaktan, tutuklandı. Saeed Sedeghi ailesine,  Kahrizak gözaltı merkesinde zorla diş çekme gibi işkence ve kötü muamelelere maruz kaldığını belirtti.


Saeed Sedeghi 26 Mayıs 2012’de, Tahran Devrim Mahkemesi’nin 30. Şube’sinde devletin gönderdiği bir avukat tarafından temsil edildiği adil olmayan bir yargılama süreci geçirdi. Avukatının kendisiyle hiç bir iletişimi olmadı ve mahkemeden önce dava dosyasına dahi erişmedi. Mahkeme, 2 Haziran 2012’de diğer üç kişiyle beraber Saeed Sedeghi’ye 512 kg methamphetamine tedariği ve satışı suçundan ölüm cezası hükmü verdi. Aynı zamanda 21 gram afyon ve esrar bulundurmaktan 2 milyon Rial (yaklaşık 163 US$) para  ve  20 kırbaç cezası verildi. Saeed Sedeghi, 28 Temmuz 2012’de Tahran Devrim Mahkemesi 30. Şube’ye ölüm cezasının infaz edileceğine dair onu bilgilendiren bir belgeyi imzalaması için getirildi.


Uluslararası Af Örgütü, ölüm cezası verilen diğer 10 kişi arasında kimliğini bildiği ve 13 Ekim’de Saeed Sedeghi ile birlikte infaz edilecek olan bir diğer kişinin infazının, ömür boyu hapis cezasına çevrilmiş olabileceğini düşünüyor. Ancak ailesi kendsinin nerede olduğu bilgisine erişemiyor. 


İran dünyadaki uyuşturucu bağımlılığı oranının en yüksek çıktığı ülkelerden bir tanesi. Mayıs 2011’de Emniyet Teşkilatı başkanı Esma’il Ahmadi-Moghaddam, ülkede tahmini iki milyondan fazla uyuştucu kullanan insan olduğunu belirtti. Ayrıca İran, Çin’den sonra en çok ölüm cezası uygulayan ikinci ülke. 
2011’de, Uluslararası Af Örgütü’nün resmi ve gayriresmi kaynakları tarafından yaklaşık 600 infaz gerçekleştirildiği kaydedildi. Bunlardan %81’e tekabül eden 488 infazın gerekçesi,uyuşturucuyla ilişkiliydi.  Daha fazla bilgi için, bakınız: Addicted to death: executions for drugs offences in Iran (MDE 13/090/2011), 15 December 2011, http://www.amnesty.org/en/library/info/MDE13/090/2011/en. 2012 yılında İran yetkililerinin, 135’i resmi olarak bildirilmemekle birlikte 354 kişiyi infaz ettiğine inanılıyor. Bunların çoğunluğunu uyuşturucu suçları oluşturuyor.


Uyuşturucuyla Mücadele Yasası’nın 32. Maddesi uyarınca, uyuşturucu suçları için verilen ölüm cezalarına, Yüksek Mahkeme Başkanı veya Başsavcı tarafından onaylandığı için itiraz etme hakkı bulunmuyor. Uygulamada, çoğu ölüm cezası kararının Başsavcı tarafından verildiği görülmektedir. Bu, Sivil ve Siyasal Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme’nin (ICCPR), “Bir suçtan hüküm giyen herkes, mahkumiyet ve cezanın yasalara uygun olarak daha yüksek bir yargı organınca yeniden incelenmesi hakkına sahip olacaktır” şeklinde düzenlenmiş olan 14. Maddesi’nin ve  tüm ölüm cezalarının temyize gidebileceğini belirten Temyiz Yasası’nın 19. Maddesi’nin de ihlalidir.


Aralık 2010’da, Uyuşturucuyla Mücadele Yasası’nda yapılan değişiklikliklerle, ölüm cezasının kapsamı, yeni bir takım illegal uyuşturucu türlerinin (methamphetamine – “crystal meth” gibi) eklenmesiyle genişletilerek, belirtilenden fazla miktarda uyuşturucu taşıyanlara ölüm cezası verileceği yasayla düzenlendi.


İran’ın da taraf olduğu ICCPR’nin 6. Maddesi, “ idam hükmü,…ancak en ağır suçlar için verilebilir” demektedir. Dava dışı, hızlı veya keyfi infazlar hakkında Özel Raportör  ve İnsan Hakları Komitesi de dahil olduğu BM insan hakları mekanizmaları uyuşturucu suçlarının, ölüm cezasının uygulanabileceği en ağır suçlar kapsamına girmediği kararını almıştır.


İsimler: Saeed Sedeghi, Majid Sedeghi

 Cinsiyet e/k: e 


Further information on UA: 165/12 Index: MDE 13/066/2012 Issue Date: 19 October 2012