Ad-Soyad :
Telefon :
E-Posta :
Acil Eylem sms ağına katılmak için
lütfen formu doldurun.
  İki Kamboçyalı insan hakları savunucusu kadın 26 Aralık’ta yargılanacaklar. Altı aydan beş yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilirler. Yorm Bopha ve Tim Sakmony, başkent Phnom Penh’in iki farklı bölgesinden olan barınma hakkı aktivisti ve düşünce mahkûmudur. 4 Eylül 2012’de Yorm Bopha ve ertesi gün Tim Sakmony iki farklı dava sebebiyle tutuklandılar.Phom Penh’deki Prey Sar (CC2) cezaevine gönderildiler. Duruşmaları 26 Aralık saat devamı..


BODO HALKININ HİKAYESİ Nijer Deltası’ndaki Bodo halkı birkaç yüzyıldır balıkçılık ve tarımla geçiniyor. 28 Ağustos 2008’de, Shell’in boru hattındaki sızıntı binlerce varillik petrolün dereye yayılmasına sebep olunca sakin yaşamları birdenbire değişti. Bodo çevresindeki topraklar ve sular petrolle kirlendi. Sızıntı 7 Kasım’a kadar devam etti.   Aralık 2008’de, 10 hafta süren ikinci sızıntı başladı. İki sızıntıya da ekipman arızası sebep oldu. Petrol, insanların geçim kaynaklarını devamı..


Narges Mohammadi’nin hikayesi İnsan hakları aktivisti Narges Mohammadi’ye altı yıl hapis cezası verildi. Narges, Tahran’daki İnsan Hakları Savunucuları Merkezi’nde idari işler koordinatörüydü. Merkez, İran’daki yetkililer tarafından 2008’de zorla kapatıldı. Merkez’in birçok üyesi tacize uğradı, tutuklandı ve uzun hapis cezalarına mahkum edildi.   Narges Mohammadi, Ali ve Kiana adındaki ikizlerin annesidir. Son tutukluluğu 22 Nisan 2012’de başladı. Narges’in tutukluluk öncesinde de var olan sağlık sorunları devamı..


Açlık grevindeki yaklaşık 700 tutuklu, protestolarını sona erdirdi. Yaklaşık 60 kişi 12 Eylül’den beri açlık grevindeydi. Basına ve tutukluların avukatlarına göre grevdeki tutukluların çoğu tedavileri için hastaneye sevk edildi. Açlık grevleri, yetkililerin PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesinin önündeki engellerin kaldırılmasını protesto etmek ve Kürt dilinde eğitime izin verilmesi talep etmek amacıyla başlatılmıştı. Abdullah Öcalan’ın kendisini cezaevinde ziyaret etmesine izin verilen bir devamı..


  Bazıları 12 Eylül’den bu yana olmak üzere ülke çapındaki cezaevlerinde yüzlerce mahkum açlık grevi yapıyor. Avukatlar Uluslararası Af Örgütü’ne, cezaevi yetkililerinin grevdeki birçok mahkumun tıbbi bakıma erişimini engellediklerini ve sağlıklarını daha çok tehlikeye attıklarını belirtti. 12 Eylül’de yedi cezaevinde yaklaşık 60 mahkum açlık grevine başladı. Açlık grevleri PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesine uzun süredir izin verilmemesini protesto etmek ve ana dilde devamı..


Nijerya’nın güney batısında, Edo Eyaleti’nin Benin Şehri’nde infaz sırasındaki iki mahkum, infaz kararlarının Ekim başında hükümet tarafından onaylanması sebebiyle, her an infaz edilme tehlikesiyle karşı karşıya.  Davaları infaz kararının kalması yönünde devam etmektedir. Ekim ayı başında, Edo Eyaleti hükümeti iki mahkumun (aileleri infaz kararıyla ilgili resmi olarak bilgilendirilmediği için kimlikleri henüz açıklanmamıştır) infaz kararlarını, Benin şehri Cezaevi’ndeki infaz sırasınındaki mahkumların “yönetilemez hale devamı..


Salvadorlu “Mery”nin yasal hukuk danışmanına ve acilen ihtiyaç duyduğu tıbbi bakıma erişimi engelleniyor. Zalimce, insanlık dışı ve onur kırıcı muamelelere ve cezalandırmalara maruz kalıyor. El Salvador’da kürtaj her koşulda yasaklandı ve suç haline getirildi. Şubat 2012’de, “Mery” (27) sekiz haftalık hamileliğini sona erdirmek için ilaç kullanarak gizlice kürtaj oldu. İlaç aldıktan sonra bir takım anormal semptomlar yaşadığı için endişelenerek tıbbi yardım almak devamı..


Açlık grevindeki insan hakları avukatı Nasrin Sotoudeh’in sağlık durumu, 45 gündür sürdürdüğü açlık grevi sebebiyle ciddi risk altında. Kendisi, İranlı yetkilileri, 13 yaşındaki kızına uygulanan seyahat yasağı ve bir takım başka uygulamalar sebebiyle protesto etmek için açlık grevine başlamıştır.   17 Ekim’den beri açlık grevinde olan düşünce mahkumu Nasrin Sotoudeh 26 Kasım’da Evin Cezaevi’ne nakledildi. Kendisi, kan değerleri düşük olduğu için her gün devamı..


Bir market çalışanı olan Saeed Sedeghi’ye İran’da bir uyuşturucu suçu sebebiyle verilen ölüm cezasının infazı 13 Ekim’e ertelenmişti. Ancak, şu anda infazın ertelendiğine ya da gerçekleştirildiğine dair net bilgi bulunmamaktadır. Saeed Sedeghi’nin her an infaz edilebileceğinden korkuluyor.Saeed Sedeghi 10 Ekim’de Iran’ın Karaj şehrindeki Ghesel Hesar Cezaevi’nden Tahran’daki Evin Cezaevi’ne hücre hapsine gönderildi. Naklinden önce, ailesine infazının diğer 10 kişiyle birlikte 11 devamı..


Dr Tun Aung, 11 Haziran’da Myanmar’ın batısındaki Rakhine bölgesinde tutuklandı ve o tarihten beri dışarıyla herhangi bir iletişiminine izin verilmiyor. Kendisi bir tıp doktoru ve Maungdaw’daki İslami İşler Konseyi başkanıdır. Dr. Aung’un tıbbi rahatsızlığından dolayı gerekli olan düzenli bakımın sağlanmadığına dair endişe duyulmaktadır.     Dr Tun Aung, Rakhine bölgesinin Maungdaw şehrinde başlayan ve yerel yetkililer tarafından toplumdaki saygın pozisyonu gereği yatıştırmaya çalışması istenen devamı..


1 2 3 ... 8Sonraki